تبلیغات
مهدی رحمانی منشادی
مهدی رحمانی منشادی
اندکی صبر سحر نزدیک است. 
قالب سایت
moshavere.net تماس با ما
نظر سنجی
به نظر شما تقویت کدام بخش مفیدتر است؟
در این وب
در كل اینترنت
كلاسه پرونده :421/7/88      خواهان : صغری      خوانده : اداره ثبت احوال      نوع دعوی : غیرمالی
خواسته : صدور حکم به تغییر نام در شناسنامه شماره 107906 از صغری به مرضیه 
دلایل و منضمات دادخواست: 1- فتوکپی شناسنامه 2- استشهادیه محلی 

شرح و نتایج حاصله پرونده و اقدامات جاری
خواهان طی دادخواست تقدیمی اعلام می دارد که اینجانب دارنده شماره شناسنامه 107906 صادره از قم که نام من از زمان تولد تا کنون مرضیه بوده و همگی اعضاء خانواده و اعضای محله و دوستان مرا به این نام می شناسند و می خوانند و این در صورتی است که اسم من در شناسنامه صغری درج گردیده است و این دوگانگی اسم برای من ایجاد مشکل کرده است. لذا خواهان صدور حکم به تغییر نام در شناسنامه یاد شده از صغری به مرضیه را می نماید و از معرفی وکیل اظهار عجز می نماید.
به تاریخ 21/7/88 در وقت فوق العاده به لحاظ درخواست خواهان در اعمال بند الف تبصره یک بخشنامه تکمیلی ریاست معظم قوه قضائیه به شماره های   و   با عنایت به استشهادیه پیوست و محتویات پرونده دادگاه مبادرت به اخذ تصمیم قضایی می نماید.
تصمیم دادگاه
در خصوص درخواست خواهان با عنوان عدم بضاعت مالی برای تادیه حق الوکاله و تقاضای دادرسی شخصی با عنایت بر استشهادیه پیوست سابقه و محتویات پرونده قرار قبولی عدم توانایی و بضاعت مالی خواهان به استناد بند الف از تبصره یک بخش نامه شماره   ریاست محترم قوه قضائیه در دادرسی و رسیدگی شخصی صادر و اعلام می گردد.
اداره ثبت احوال (خوانده) طی لایحه تقدیمی شمارۀ 385/ق دفاعیات خود را مطرح می سازد و اظهار می دارد 1- خواهان به تاریخ 1358 به اداره ثبت احوال مراجعه و با استفاده از اختیارات قانونی ناشی از مواد 12-15-16-20 قانون ثبت احوال، نسبت به انتخاب نام خود اقدام و پس از تایید و امضاء سند سجلی مربوطه شناسنامه را دریافت نموده بنابراین ملاحظه می شود که هیچ گونه اشتباه و یا جبری واقع نشده است.
2- با مراجعه به فرهنگ لغاط واژه صغری با توجه به معنی خوب و مصطلح بودن آن دلیل موجهی جهت تعویض آن به نظر نمی آید.
3- خواهان علت ارائه تقاضای تغییر نام را اشتهار خود به واژۀ مرضیه و مشکلات و مصائب ناشی از دو نام بودن قلمداد نموده اند حال آنکه افراد بیشماری در جامعه وجود دارند که نام شناسنامه ای آنان با آنچه بدان شهرت دارند تفاوت داشته و به درجات علمی، سیاسی، اجتماعی نایل آمده و در عین حال دچار هیچ گونه مشکل و دوگانگی نیز نشده اند بنابراین مجرد اشتهار یک فرد به یک نام دلیل کافی جهت تزلزل اسناد سجلی و مخدوش نمودن اعتبار آنها نمی باشد.
4- طبق ماده 8 قانون ثبت احوال و ماده 999 ق.م اسناد سجلی در زمرۀ اسناد رسمی بوده و طبق ماده 1292 ق.م انکار و تردید در مقابل اسناد رسمی مسموع نمی باشد و اعتبار و حرمت اسناد سجلی و مندرجات آن اجل از این معنی است که تابع تمایلات و تمنیات افراد گردد. مضافاً اینکه حفظ اعتبار اسناد رسمی و جلوگیری از تزلزل آنها لازم الاتباع می باشد. با عنایت به مطالب مشروحه و به جهت حفظ اعتبار اسناد سجلی و جلوگیری از تزلزل آنها و نیز به جهت جلو گیری از ایجاد رویه جدید در جامعه مبنی بر تغییر نامهای مستحسن و مصطلح تقاضای صدور حکم به رد خواسته را می نماید.
رأی دادگاه      
در خصوص دادخواست تقدیمی خانم صغری به طرفیت اداره ثبت احوال قم به خواسته تغییر نام مندرج در شناسنامه شماره 107906 به مرضیه  و صلاحیت دادگاه برای رسیدگی به دعوی مذکور به موجب ماده 4 ق.ثبت احوال و رأی وحدت رویه شماره   هیئت عمومی د.ع.ک ایجاد شده بر همین اساس دادگاه با احراز اینکه دادخواست با رعایت شرایط قانونی به شکل صحیح تقدیم و موانعی برای شروع رسیدگی و جریان آن نداشته دستور ابلاغ و تسلیم به ثبت احوال محل صدور سند ارسال و مأمور ابلاغ اوراق مذکور را وفق مقررات ابلاغ و اعاده نموده است. نظر به اینکه گواهان خواهان در استشهادیه منضم به دادخواست گواهی داده اند که نامبرده با نام مرضیه مشهور است و نام مندرج در سند در معنی موضوع له مورد استناد قرار نگرفته رسیدگی به دعوی با منع قانونی مواجه نیست و خوانده نسبت به دعوی ایراد مؤثری ننموده است و علیهذا دادگاه دعوی مطروحه را محمول به صحت دانسته مستنداً به ماده 995 ق.م حکم به تغییر نام خواهان به مرضیه در شماره شناسنامه 107906 با حفظ سایر مشخصات صادر می نماید رأی صادره ظرف بیست روز از تاریخ ابلاغ قابل تجدید نظر خواهی در دادگاههای تجدید نظر استان قم می باشد.
نقد رای
به موجب ماده 995 ق.م تغییر مطالبی که در دفاتر سجل احوال ثبت شده است مثل نام ممکن نمی باشد مگر اینکه دادگاه حکم دهد که رسیدگی به این دعاوی در صلاحیت عام محاکم عمومی دادگستری است. اما به نظر می رسد با توجه به لایحه تقدیمی خوانده و این که خواهان در سال 58 با اختیار خود این نام را برگزیده و در جهت حفظ اعتبار اسناد سجلی قاضی محترم باید خواسته خواهان را رد می کرد.طبقه بندی: نقد رای،
[ پنجشنبه 2 فروردین 1397 ] [ 09:00 ق.ظ ] [ مهدی رحمانی منشادی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

سایت حقوقی مهدی رحمانی منشادی


مهدی رحمانی منشادی

افتخارات علمی اینجانب: رتبه 1 کارشناسی ارشد حقوق خصوصی، رتبه 1 ورودی کارشناسی ارشد حقوق خصوصی دانشگاه تهران، رتبه 1 کارشناسی ارشد حقوق اقتصادی، رتبه 12 کارشناسی ارشد مالکیت معنوی، رتبه 10 کل رشته کارشناسی ارشد حقوق، استاد دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری کانون وکلای یزد
هدف اصلی از این وبلاگ راهنمایی و کمک به شما دوستان است.
وایبر، واتس آپ، لاین، هایک، تلگرام : 09223241428
مشاوره حقوقی و پاسخگویی به سوالات بعد از پرداخت حق المشاوره
نکته: لطفا سوالات خود را ابتدا اس ام اس بزنید.
کانال تلگرام مخصوص وکلا :
https://t.me/joinchat/BC35b0SHLF3DrvPMcnnucA
منبع اکثر ارا پژوهشگاه قوه قضاییه می باشد.
ایمیل: vakilehamrah@gmail.com-vakilehamrah@yahoo.com
گروه یاهو: https://groups.yahoo.com/group/vakilehamrah
گروه گوگل: vakilehamrah@googlegroups.com
سامانه پیامک اختصاصی: 30002100960960
توضیح: دوستان می توانند هر گونه انتقاد، شکایت خود نسبت به مطالب را با ذکر موضوع، در قسمت نظرات گذشته یا به شماره تلفن ذکر شده پیامک کنند.
جهت همایت از سایت بر روی بنر مشاوره حقوقی تلفنی در سمت چپ کلیک کند.

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات سایت

 • تک تاز بلاگ | قیمت دلار | تبادل اطلاعات
 • مدرسه وکالت و تجارت

  * نام و نام خانوادگی :
  آدرس وب سایت :
  * آدرس ایمیل:
  سن :
  شهر :
  تلفن :
  آدرس :
  نحوه تماس با شما: تلفن: آدرس ایمیل
  نحوه آشنایی شما با ما:
  موضوع پیام:
  *پیام:

  فرم تماس از پارس تولز