تبلیغات
مهدی رحمانی منشادی
مهدی رحمانی منشادی
اندکی صبر سحر نزدیک است. 
قالب سایت
moshavere.net تماس با ما
نظر سنجی
به نظر شما تقویت کدام بخش مفیدتر است؟
در این وب
در كل اینترنت

"اشتغال به مشاغلِ خلاف شئونِ وكالت"
(قسمت دوم)
در قسمتِ اولِ این مقال به تفسیرِ عبارتِ"اشتغال" مندرج در بند ١ از ماده ى ٨٠ آیین نامه ى لایحه ى استقلال پرداخته شد، اینك به بررسى مابقىِ اجزاءِ مقرره ى مذكور پرداخته مى شود.
ب) در صدرِ ماده ى موصوف، اشتغالِ وكیل به كارى كه منافى با "شئونِ وكالت " باشد، از نظرِ شارع متضمنِ تعقیبِ انتظامى است
در بررسىِ این بخش نكاتى به شرح زیر قابل ذكر است:
١-با ملاحظه و دقت در خصوصِ مورد، متوجه مى شویم كه منصرفِ از ممنوعیتِ كلّىِ وكیل در اشتغال به مشاغلِ دولتى، اساساً اشتغالِ وكیل به حرفه اى دیگر منعى ندارد ، مگر اینكه آن حرفه با "شئونِ وكالت" منافات و مغایرت داشته باشد.
به تعریفِ دیگر، صِرفِ اشتغالِ وكیل به حِرَفِ دیگر ، موضوعِ ممنوعیتِ قانونى نیست، بلكه به لحاظِ مقررات، زمانى وكیل از اشتغال به شغلى غیر از وكالت منع مى شود كه حرفه ى انتخابىِ وى، در تضادِ با "شئونِ وكالت" باشد
٢-نكته ى دیگر در این بحث، "مرجعِ تشخیص و ملاكِ خلافِ شأن"  بودنِ شغلِ دومِ وكیل است.
در ماده ى مزبور و نیز سایر مقرراتِ انتظامى، هیچ متر و معیار مشخصى در تعیینِ مصادیقِ خلافِ شأنِ وكالت وجود ندارد.
پیشتر و در بحثِ مربوط به "خلافِ شأنِ وكالت" ، نظرات مختلف و دیدگاههاى مربوطه به تفصیل بیان شد، از این رو به منظور جلوگیرى از اطاله ى كلام، دوستان را به مطالعه ى مجدد آن ارجاع مى دهم(١)
اما به نحوِ اختصار باید دانست، محك و میزانِ  موردِ استفاده در مراجعِ انتظامىِ وكلا، براى تشخیصِ مصادیقِ خلافِ شأنِ وكالت ، هم عرفِ عام و هم عرفِ خاصِ وكلا مى باشد، كه مسئولینِ انتظامى بر آن اساس، عمِل وكیل را منطبق و یا خلافِ شأنِ وكالت تشخیص مى دهند، و بر این مبنا چنانچه وكیل به شغلى مغایر با شأن وكالت اشتغال یابد، آن را مشمولِ ممنوعیتِ مندرج در ماده ى فوق الذكر قلمداد مى نمایند.
در اینجا لازم است نظر شخصى خود را پیرامونِ موضوعِ اخیرالذكر، یعنى ملاكِ و تشخیصِ مشاغلِ خلافِ شأن وكالت مطرح كرده و مجددا بیان دارم كه این نظر، عقیده ى شخصى بوده و الزاماً مورد پذیرش سایر مسئولینِ مراجعِ انتظامى وكلا نمى باشد.
به تصورِ نگارنده، یكى از هنرهاىِ مانا و ماندگاردر امرِ قضاوت ، تطبیقِ قوانین و مقرراتِ خشك و بى روح با شرایطِ موجودِ جامعه است.
وكالت در سالهاى دور به دلایلِ مختلف، از جمله تعداد معدودِ وكلا ، جزء مشاغلِ با درآمد بالا  محسوب مى شد. ولی در حال حاضر به واسطه ى خیلِ عظیمِ وكلا از یك سو و از سوىِ دیگر شرایطِ اقتصادى، بسیارى از وكلا، على الخصوص وكلاى جوان و تازه كار متاسفانه در هزینه هاى ابتدایی نیز در مضیقه مى باشند.
شاید پیش از این ، اشتغالِ به بسیارى از حِرَف، عرفاً با شأن وكالت سازگارى نداشت، اما امروز، و با توجه به وضعیت اقتصادىِ جامعه، آیا شایسته است وكیلى كه براى امرار معاش در عسرت قرار گرفته است، و صرفاً به جهتِ ضروریاتِ زندگى ناچار تن به انجامِ كارى مى دهد كه عرفاً با شأن وكالت سازگارى ندارد را به این اتهام تعقیب و با لحاظِ مجازاتِ درجه ى ٤ این تخلف، حكم به محرومیتِ موقتِ وى صادر نمود؟
شكى نیست كه یك وكیل، با توجه به جایگاهِ علمى و اجتماعى كه دارا مى باشد، هرگز و با رغبت حاضر نمى باشد خود را وادار به كارى كند كه با شئونِ وى سازگار نیست ؛ باید دید كه چرا این شخص علیرغمِ تمامِ  موانعِ قانونى، اجتماعى و شخصى، حاضر شده كارى را براى امرار معاش در كنار وكالت برگزیند كه با شئون حرفه اى وى مغایرت دارد.
وقتى شرعِ انور ، ضرورات را موجبِ مباح دانستنِ محذورات دانسته، به قیاسِ اولىٰ مقرراتِ دست نوشته ى بشرى، باید در مقابله با اضطرارِ مكلَف، قابلیتِ تعدیلِ بیشترى داشته باشد.، و شاید عدالت نپذیرد كه وقتى وكیلى به اجبار، شغلِ دیگرى را براى رفعِ احتیاجاتِ خود و در كنارِ درآمدِ محدودِ وكالت برگزیده است، با صدورِ حكمى بدونِ لحاظِ همه جانبه ى شرایطِ ، و به صِرفِ اعتقاد به خلاف شأن بودنِ حرفه ى دوم، براى مدتى محروم از وكالت شود ، كه علاوه بر مشكلاتِ احتمالى براى او در پرونده هاىِ سابق، درد دیگرى به دردهاى او افزوده گردد.
بى تردید عقیده ى مذكور ناظر به افرادى است كه اضطرارْ ایشان را وادار به مشاغلِ مورد بحث نموده، و شامل وكلایی كه صرفاً براى كسب درآمدهاى اضافى و ثروت اندوزیِ محض به مشاغلِ خلاف شأن وكالت مشغول مى گردند، نمى شود، و هنرِ دادرسِ انتظامى، تمیزِ میانِ این دو و صدورِ حكمِ عادلانه در خصوصِ هریك از این موارد مى باشد.
 این مقال را در قسمتِ آتى پیگیرى مى نماییم.
زیرنویس:
١-مقاله ى #خلاف شأن وكالت چیست، منتشره در كانال هنر دفاع، به قلم نویسنده

محمدتقى غفارى فردویی
‏@ghaffari1970

كانال هنر دفاع
طبقه بندی: راهنمای وکلای جوان،
[ شنبه 5 تیر 1395 ] [ 01:05 ق.ظ ] [ مهدی رحمانی منشادی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

سایت حقوقی مهدی رحمانی منشادی


مهدی رحمانی منشادی

افتخارات علمی اینجانب: رتبه 1 کارشناسی ارشد حقوق خصوصی، رتبه 1 ورودی کارشناسی ارشد حقوق خصوصی دانشگاه تهران، رتبه 1 کارشناسی ارشد حقوق اقتصادی، رتبه 12 کارشناسی ارشد مالکیت معنوی، رتبه 10 کل رشته کارشناسی ارشد حقوق، استاد دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری کانون وکلای یزد
هدف اصلی از این وبلاگ راهنمایی و کمک به شما دوستان است.
وایبر، واتس آپ، لاین، هایک، تلگرام : 09223241428
مشاوره حقوقی و پاسخگویی به سوالات بعد از پرداخت حق المشاوره
نکته: لطفا سوالات خود را ابتدا اس ام اس بزنید.
کانال تلگرام مخصوص وکلا :
https://t.me/joinchat/BC35b0SHLF3DrvPMcnnucA
منبع اکثر ارا پژوهشگاه قوه قضاییه می باشد.
ایمیل: vakilehamrah@gmail.com-vakilehamrah@yahoo.com
گروه یاهو: https://groups.yahoo.com/group/vakilehamrah
گروه گوگل: vakilehamrah@googlegroups.com
سامانه پیامک اختصاصی: 30002100960960
توضیح: دوستان می توانند هر گونه انتقاد، شکایت خود نسبت به مطالب را با ذکر موضوع، در قسمت نظرات گذشته یا به شماره تلفن ذکر شده پیامک کنند.
جهت همایت از سایت بر روی بنر مشاوره حقوقی تلفنی در سمت چپ کلیک کند.

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات سایت

 • تک تاز بلاگ | قیمت دلار | تبادل اطلاعات
 • مدرسه وکالت و تجارت

  * نام و نام خانوادگی :
  آدرس وب سایت :
  * آدرس ایمیل:
  سن :
  شهر :
  تلفن :
  آدرس :
  نحوه تماس با شما: تلفن: آدرس ایمیل
  نحوه آشنایی شما با ما:
  موضوع پیام:
  *پیام:

  فرم تماس از پارس تولز